laupäev, 11. märts 2017

Nädalaküsimus 2

Leidsime nädalaküsimuse info Rodoaia kodulehelt :)

Hernes vajab idanemiseks palju niiskust, seetõttu külvatakse herned juba varakult. Herne juurestik tungib kuni 1 meetri sügavusele mulda ning on sellepärast suhteliselt vastupidav põua suhtes.  Samas võib siin ohtlikuks saada põhjavee kõrgus- nimelt ei tohi see olla kasvukohas väga kõrge.
Idanema hakkab herne seeme umbes +5 kraadi juures.  Hernes tärkab pärast külvamist umbes nädala kuni paari jooksul.  Aedherne tõusmed taluvad isegi lühiajalist külma. Kõige rohkem kardab hernes külma õitsemise ajal. See võib mõjuda talle nii rängalt, et kaunadesse herneid ei tekigi.
Herneseeme püsib idanemisvõimelisena 4-6 aastat.  Hernes külvatakse võimaluse korral enne teravilja, et maksimaalselt ära kasutada mullaniiskust. Varajase külvi korral on boonuseks seegi, et taimekahjureid liigub herneste valmides vähem, kui hilisema külvi korral. Enne külvamist võib herneid leotada vees umbes 3-5 tundi. Külvamisel tuleb jälgida, et herneseemned satuksid niiskesse mulda. Kui muld on kuiv, satub hernes olev niiskus hoopis mulda ja eelnevast leotamisest ei ole kasu.
Kui hernest külvata oma aeda peenrale, siis võib külvi teha 2-3 reas ning jätta seemnete vaheks 4-5 cm.  Herne külvisügavus on kergemate muldade puhul 4-5 cm ning külvata tuleb esimesel võimalusel – kõige parem aeg selleks on aprilli lõpp ja mai algus. Külvata ei tohi vihmajärgsesse väga märga ja õhuvaesesse mulda. See põhjustab erinevaid juurehaigusi. Külvatud hernepeenra võib katta looriga ning seeläbi kiirendada hernetaimede tärkamist ja kasvu. Katteoor eemaldatakse, kui hernetaimedel on arenenud köisraod. Kui loori asemel kasutatakse kattekilet, tuleb see eemaldada kohe peale hernetaimede tärkamist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar